“AK Parti’deki Kripto FETÖ’cüler de Ayıklanmalı”

AK Parti Sakarya Milletvekili Ayhan Sefer Üstün FETÖ ile mücadeleyle ilgili değerlendirmelerini SABAH'a anlattı. 15 Temmuz darbe girişiminin sivil ismi olan örgütün hava kuvvetleri imamı Adil Öksüz'ün Sakarya Üniversitesi öğretim üyesi olmasının milletvekili seçildiği il için bir şanssızlık olduğunu söyeleyen Üstün "FETÖ'nün en az örgütlenebildiği yerlerden biri Sakarya. Ama maalesef Sakarya onun ismiyle gündeme geliyor" dedi. Üstün özetle şunları söyledi:

KILCAL DAMARLARA SIZDILAR:
FETÖ yapılanması 40 yılı aşan bir süredir söz konusu. Devletin kılcal damarlarına kadar sızmışlar, toplumun her katmanında yer almışlar. Bu yapılanmayla mücadele devamlılığı olan, uzun soluklu bir mücadele olacaktır. Bu nedenle halkımızdan FETÖ yapılanmasıyla ilgili mücadelede biraz sabır diliyoruz.

GERÇEKÇİ BİR YAKLAŞIM ŞART:

Ülke genelinde bu mücadele yapılırken, AK Parti içinde yapılmaması beklenemez. Mutlaka parti içinde ciddi manada bir mücadele, temizlenme, ayıklanma olacaktır. Parti içine sızmış kripto FETÖ'cülerin temizlenmesi gerekir. Bu terörist yapılanmanın, devlete, tüm kuruluşlara, bankalara, şirketlere sızarken partimize sızmadığını söylemek en iyi tabirle safdillik olur. Bu bakımdan herhangi bir kaprise, korumacılığa kapılmadan gerçekçi yaklaşımla temizliğin yapılması lazım. 'Partiye zarar verir, kol kırılır yen içerisinde kalır' yaklaşımı sergilenirse, partimiz zarar görür. O takdirde bunlar uzun vadede partiyi manipüle etmeyi sürdürecekler. Biz bugün bu işi geçiştirirsek, elbette bir gün seçim kapımıza dayanacak. O zaman biz vatandaşlarımızın sorularına cevap veremeyiz. Bu iş sadece kurumlarla kaim olursa, kendi içimizde olmazsa bu yarım kalmış olur ve FETÖ'nün de ekmeğine yağ sürer.

SABAH