Kırmızı Çizgimiz Yok

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ayhan Sefer Üstün, muhalefet partileriyle yeni anayasa yapımı için bir araya gelme konusunda herhangi bir ön şartlan, kırmızı çizgileri olmadığını söyledi. Üstün, muhalefetle başkanlık sistemi üzerinde uzlaşabilecekleri gibi denetleme ağı güçlendirilmiş bir parlamenter sistem üzerinde de anlaşabileceklerini ifade etti. Denetleme ağı iyi kurulmuş parlamenter sisteme örnek olarak İtalya'yı gösteren Üstün şöyle devam etti:

İTALYA ÖRNEĞİ

"Parlamenter sistemi de görüşebiliriz. İtalya bunu yaptı. 'Ben koalisyonlardan kurtulmak zorundayım, en az yüzde 40 oy alan partiye iktidarı teslim ederim' dedi. Başkanlık sistemini konuşacaksak dört başı mamur bir başkanlık sistemi olmalıdır. Muhalefetin çarpıttığı gibi değil. Yani güçlü yürütme ve güçlü meclis."

UZLAŞALIM

Muhalefet partilerine, bütünüyle anayasa yapılamaması durumunda belli başlı maddelerde uzlaşma çağrısı da yapan Üstün, "Hiç değilse anlaştığımız temel hak ve hürriyetleri hayata geçirmemiz lazım" dedi. Meclis'teki partilerin yeni anayasa hazırlamak için 2011'de kurduğu uzlaşma komisyonu özellikle başkanlık sistemi ile ilgili tartışmalar nedeniyle anlaşamayarak dağılmıştı. Komisyon çalışmaları sırasında 4 parti 60 madde üzerinde mutabakat sağlamıştı."

 

Posta / 14.11.2015