Ak Parti’den 4 Öncelik

Yeni dönemde AK Parti'nin, değişik toplum kesimlerine ilişkin yol haritasında 4 ana başlıkta ilerleme sağlanacak. "Öncelikler" olarak belirlenen alanları, "Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi", "Göç", "Aleviler" ve "Romanlar" oluşturuyor. Öncelik sıralamasının başında gelen "Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi" ile terörün tümüyle sonlandırıp, bölge insanının huzura kavuşmasıyla birlikte devlet millet bütünleşmesi sağlanacak. Göç konusunda ise Suriye'den Türkiye'ye sığman milyonların yerleşim, barınma ve yaşam koşullarını iyileştirecek tedbirlerin alınması oluşturacak. Aleviler ve Roman ilgili ı bu dönem içinde toplumun beklentilerim karşılayacak adımlar atılacak.

4 ÖZEL YARDIMCI

AK Parti İnsan Haklarından sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ayhan Sefer Üstün, "Bunlar acil çalışacağımız konular olacak. Başkan yardımcılarını da bu konulara ilgi duymuş, geçmişte bu konularda çalışmış arkadaş sunuyor kadrolarımızı da bu konularda bize yardımcı olacak isimler arasından tercih edeceğiz" dedi.

MUHATAP 78 MİLYON

Milli birlik ve kardeşlik sürecinin, insan hakları boyutuyla devam edeceğini vurgulayan Üstün, sürecin bundan böyle nasıl işleyeceğini şöyle anlattı: "Yapılacaklar anlatılacak. Hala yapılması gereken hususlar Toplum kesimlerinin en mağdurunun 'Romanlar' olduğuna dikkat çeken AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Üstün, Roman vatandaşların karsı karsıya kaldığı ikamet, çalışma, ayrımcılık gibi temel sorunlarının bulunduğunu vurguladı. Üstün, "Bunların giderilmesi için adımlar atılacak. Sakarya'nın Camyolu köyünde örnek uygulama yapıldı. Bölgenin en güzel okulunu o köye yaptık Sosyal gelişim merkezi yaptık. Sokakları asfalt. Yanındaki köyle arada bir fark kalmadı. Bu örnek dönüşümü diler Roman kardeşlerimizin yaşadığı yerlerde de yapmamız lazım. Geleneklerine, kültürlerine saygı göstererek bütünüyle onlar için bir toplumsal dönüşüm projesi planlıyoruz" diye konuştu. Varsa bunların tespitlerini yapıp adımların atılması sağlanacak. Burada muhatabımız 78 milyonunun tamamıdır. Doğu ve Güneydoğu’daki kardeşlerimiz bizim için önemli, ama Edirne'deki, İzmir'deki vatandaşlarımızın da sorunları önemli. Bir bütün olarak görüyoruz. Bölgedeki vatandaşlarımız, sivil toplum örgütleri, kanaat önderleri, değişik cemaatler, bizim muhatabımız. Şiddete bulaşmamış ve bu konuda söz söylemek isteyen herkesi dinleyebiliriz."

YENİ ADIMLAR

İnsan Hakları Komisyonu'nda, bölgeyle ilgili rapor hazırlarken 200'e yakın kişiyi dinlediklerini belirten Üstün, "Benzer dinlemeleri burada da yapabiliriz. Çünkü dinamik bir süreç. Ortaya çıkacak yeni talepler değerlendirilip adımlar atılacak" dedi.

 

Star / 13.11.2015