Çözüm Süreci Boşa Gitmedi

Çözüm süreci boşa gitmediu 'id un 11 AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Üstün, "Sürecin bir amacı da şuydu, kardeşliğimizi pekiştirmek, varsa hala hakkını alamayanlara bireysel, insan ve demokratik haklarını vermektir" dedi.

Sakarya'nın Söğütlü ilçesinde düzenlenen programına katılan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ayhan Sefer Üstün, ilçenin barış kenti olduğunu, herkesin birbirine saygı ve sevgiyle yaklaştığını belirtti. AK Parti Olağan Kongresinde İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığının kurulduğunu, kendisinin de başına getirildiğini aktaran Üstün, "Başbakanımızla görüştük. Bana ilk yapacağım işleri tek tek yazdırdı. 'Bizim Roman açılımımız vardı, tam huzura kavuşmadı, ilk yapacağın işlerden bir tanesi bu. Roman kardeşlerimizle ilgili dosyayı alacaksın, yeniden çalışmaya başlayacaksın, orada sorunları tek tek çözeceksin' dedi" ifadesini kullandı. Üstün, Romanların çocuklarını okula gönderirken sıkıntı çektiğini, ikametgahla alakalı problemlerinin olduğunu vurgulayarak, "Geçtiğimiz günlerde bakanımızın desteği ve belediye başkanımızın da takibiyle yerinde değişim konusunda iyileştirme yapılmış ama sizin kültürünüze uygun daha da güzel mahalleler oluşturmaktayız" dedi.

"KARDEŞLİĞİMİZİ PEKİŞTİRMEK"

Bazılarının "Çözüm Süreci boşa gitti" değerlendirmesi yaptığına değinen Üstün, şunları anlattı: "Hayır boşa gitmedi. Sürecin bir amacı da şuydu; kardeşliğimizi pekiştirmek, varsa hala hakkını alamayanlara bireysel, insan ve demokratik haklarını vermektir. Van'daki kardeşimiz de Edirne'deki kardeşlerimiz de bu hakları kullanacak. Bakın şu anda terörle mücadelede Şırnak Cizre'de çalışma yapıyorlar. Teröristler yalvarıyor, 'gelin bizi, halkımızı kurtarın' diye. Kapıdan dışarıya çıkmıyor. Neden? Çözüm Süreci başarıp ulaştı da ondan. İnsanımız devletine güvendi, daha bağlı hale geldi. Teröristlere 'Kürtçe konuşabiliyorum, eğitim alabiliyorum, üniversitelerde Kürtçe enstitüler kuruldu, bunları daha önceleri yapamazdım, bugün rahatça Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan verdi, o zaman niye silaha sarılıyorsun' diyor, onları eleştiriyorlar. İşte Çözüm Sürecinin başarısı, bu bizim tanıdığımız haklarla alakalıdır. Bunları vatandaşlarımıza en iyi şekilde anlatacağız ve AK Partimizi tekrar 1 Kasım'da tek başına iktidar yapıp, uzun süre ülkemizi yöneteceğiz."

 

Sakarya Yenisöz / 28.09.2015