Faili Meçhullerin Hortlamasına İzin Vermeyeceğiz

AK Parti Sakarya Milletvekili Ayhan Sefer Üstün, "90'lı yıllarda olduğu gibi, yeniden faili meçhuller döneminin hortlamasına kesinlikle izin vermeyeceğiz" dedi. Ayhan Sefer Üstün, Yeni Yüzyıl gazetesine verdiği röportajda gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Üstün, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin öldürülmesi ve gazetecilerin tutuklanması gibi pek çok konuda değerlendirmelerde bulundu.

TAHİR ELÇİ'NİN ÖLDÜRÜLMESİ

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi ve 2 polisin şehit edildiği saldırının kameralara da yansıdığını anlatan Üstün, "Görüntülerden Tahir Elçi'nin de içinde bulunduğu heyetin çapraz ateş içinde kaldığı anlaşılıyor... Vatandaşlarımızı sokağa dökmek istiyorlar. 90'lı yıllarda olduğu gibi, yeniden faili meçhuller döneminin hortlamasına kesinlikle izin vermeyeceğiz. Tahir Elçi hendeklerin kapatılmasını istediği için veya katiller polisimizi şehit ettikten sonra kaçarlarken kurşunların hedefi olmuş olabilir. Her iki ihtimalin de faili, elinde Kalaşnikof ile tabancayla şehirde eşkıyalık yapan terör örgütüdür" dedi.

ÇÖZÜM SÜRECİ

Ayhan Sefer Üstün, çözüm süreciyle ilgili bir soru üzerine de; "Toplum hayatı dinamiktir, yeni talepler çıkabilir, sadece Doğu ve Güneydoğu Bölgesi'nde yaşayan vatandaşlarımız için değil, Edirne'de, Muğla'da yaşayan vatandaşlarımızın da yeni taleplerine ve yeni çıkabilecek meselelere karşı da 'hazırız' mesajı veriyoruz... Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi çerçevesinde çözüm süreci devam edecek. Vatandaşlarımızla aramızda bir bariyer yok. Onların bütün talepleri demokrasi ve hukuk çerçevesinde çözülecek. Burada, vatandaşlarla bizim aramıza hendek kazanlar çözüm irademizin içerisinde olmayacaktır" ifadelerine yer verdi.

TUTUKLANAN GAZETECİLER

Can Dündar ve Erdem Gül'ün tutuklanmasını da değerlendiren Üstün, "AK Parti'nin doğrudan müdahil olduğu bir konu değil aslında. Tutuklanan Erdem Gül'ü tanıyorum, tutuklanmasına üzüldüm. Savcılığın talebiyle mahkemenin tutuklama kararı var. Hükümet 'Ben de mağdurum, Milli Güvenlik meselesi ile ilgili bir adım atıyorum, ifşa ediyorlar' diyor. Bu kararları alan yargı. Türkiye'de yargıdan kimse memnun değil. Biz memnun değiliz, muhalefet memnun değil, basın memnun değil, vatandaş hiç değil. Bizim bir yargı reformu yapmamız gerekiyor. Yargı ince eleyip sık dokuyacağına, toptancı yaklaşıyor. Erdem Gül'ün kasıtlı olarak bir işin içinde olacağını tahmin etmiyorum. Meclis'teki bireysel sohbetlerimizde, değerlendirmelerinde hiç bu tutumlar içinde olduğunu görmedim, şahit olmadım. Bir suç varsa, bu suçun failleri konusunda yargının çok daha özenli bir çalışma yapması lazım. Toptancı yaklaşımlar, soruşturmanın özüne de zarar veriyor" diye konuştu.

 

Adapazarı Haber / 01.12.2015