Hac Organizasyonu Suudilere Bırakılmamalı

HAC ORGANİZASYONU SUUDİLERE BIRAKILMAMALI

AK Parti Genel Baş bistan hükümetine Arabistan yönetimi kan Yardımcısı Üstün, Mina'daki izdiham sonrası hac organizasyonunun Suudi Arabırakılmaması gerektiğini söyledi. Hizbullah Genel Sekreteri Nasrallah ise, "Suudi nin olaya ilişkin yaptığı soruşturmalara İslam dünyası da müdahil olmalı" dedi.

"Bütün bu tedbirlere rağmen AKParti Genel Başkan Yardımcısı Ayhan Sefer Üstün, Mina'daki izdihama ilişkin açıklamalarda bulundu. Üstün, önceki yıllarda da Mina'daki izdihama benzer üzücü olayların yaşandığını hatırlattı. Üstün, bu tür olayların yaşanmaması için Suudi Arabistan hükümeti hac komisyonunun ciddi tedbirler aldığını belirtti. Üstün, "Aslında hac ile ilgili organizasyonun bence sadece Suudi Arabistan hükümetine bırakılmaması gerekiyor çünkü hac bütün Müslümanlar'ın ortak bir ibadeti. Öyleyse bunu daha uluslararası bir hale getirmeliyiz. Bu şekilde kurulacak komisyonlarla hac ibadetinin daha huzur ve güven içerisinde yapılmasını sağlayabiliriz" dedi.

OSMANLI BÜYÜK EMEK SARF ETTİ

"Hacılarımızın huzur içerisinde, güvenli bir şekilde hac yapabilmesi için tedbirler alınması gerekiyor" diyen Üstün, "Osmanlı, hac yollarını güvenli hale getirebilmek için çok büyük emek sarf etti. Her alana kaleler yaptı. Daha sonra Hicaz Demir Yolu'nu inşa etti. Zaman zaman gemilerle götürmüştür ama o yolu en güvenli bir şekilde tutmak için gayret sarf etmiştir. Su yolları yapmıştır, hayratlar yapmıştır. Şimdi artık 21. yüzyılda böylesi kazalar bizleri derinden üzüyor. Ölenlere Allah'tan rahmet diliyorum. Yaralılara da acil şifalar diliyorum, inşallah bundan sonra alınacak tedbirlerle bu tür olaylar yaşanmaz" diye konuştu.

SUUDİ HÜKÜMETİ SORUŞTURMAYI ÜSTLENMELİ

Olayın son derece üzüntü ve acı verici olduğuna dikkati çeken Nasrallah, "Mina olayı, hacılar rencide edilerek siyasi bir çatışmaya dönüştürüldü. Mantıklı olan, Suudi Arabistan hükümetinin sorumluluğu üstlenmesi. Bu felakette vatandaşları hayatını kaybeden iran ve Fas gibi ülkelerin yanı sıra olaydan yara alan diğer ülkelerden de temsilciler soruşturmalara katılmalı" dedi.

İSLAM DÜNYASI MÜDAHİL OLMALI

Lübnan'daki Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah, Mina'da izdiham faciasından dolayı Suudi Arabistan'ı suçladı. Lübnan'ın "El-Menar" televizyonuna konuşan Nasrallah, Suud yönetiminin olaya ilişkin yaptığı soruşturmalara islam dünyasının da müdahil olması çağrısında bulundu.

Yeni Akit / 27.09.2015