HDP “Tehdit Örgütü” Gibi

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Üstün "HDP'nin arkasına bu set yapması, demokratik siyaset değildir. Bu, HDP'nin baskıcı, totaliter ve çok yüzlü siyasetidir" dedi. BASKICI AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ayhan Sefer Üstün, Nusaybin'deki silahlı saldırıya ilişkin, "HDP'nin arkasına bu tür güçleri alarak siyaset yapması, demokratik siyaset değildir. Bu, HDP'nin baskıcı, totaliter ve çok yüzlü siyasetidir" dedi.

HDP

Üstün, yaptığı açıklamada, HDP'nin "ya sev ya öl" siyaseti güttüğünü, bunu acımasızca uygulamaya koyduğunu söyledi. Resmi sandık kurulu başkanı ve aynı zamanda Nusaybin Ziraat Odası Başkan Yardımcısı Medeni Konak'ın istifa etmediği gerekçesiyle katledildiğini belirten Üstün, şunları kaydetti: "Olay, dün akşam oldu. Şimdiye kadar HDP'den kınama gelmedi. Sandık kurulundan istifa etmesi için tehdit edilmiş. Niye tehdit ediyorlar? Bu kişi, AK Parti'nin önerdiği ve seçim kurulunun kurası sonucu çıkan bir isim. AK Parti önerdiği için resmi sandık kurulu başkanlığından istifa etmesi isteniyor. Siyasi partilerin isim önermesini dahi hazmedemiyorlar. Bu baskı sonuç vermeyince katlediyorlar. Avrupa'dan gelen gözlemcilere de sesleniyoruz. Bu, çok açık bir olay. HDP'nin arkasına bu tür güçleri alarak siyaset yapması, demokratik siyaset değildir. Bu, HDP'nin baskıcı, totaliter ve çok yüzlü siyasetidir."

PKK

Arkasına PKK terör örgütü ve gençlik yapılanması YDG-H ve KCK'yı alan HDP'nin, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde hiç kimseye siyaset hakkı tanımadığını vurgulayan Üstün, milletvekillerinin de sahada sadece protokol görevi yaptığını aktardı. Siyasi propagandanın KCKlı oldukları söylenen unsurlar tarafından yapıldığını, yatandasın tehdit edildiğini ifade eden Üstün, "Burada yaşanan son olay, HDP'nin çok yüzlü siyasetini gösteriyor. HDP, bölgede siyasi parti dışında 'tehdit örgütü'gibi çalışıyor. Batıda farklı davranıyor, Avrupa'da da başka bir politika güdüyor. Batıda bir camı kırılsa Yay bize siyaset yapma hakkı tanımıyorlar' diyerek ortalığı ayağa kaldırıyor ama Doğu ve Güneydoğu'da insanların kafasına kurşun sıkanların arkasını sıvazlıyor" şeklinde konuştu.

MARDİN

Mardin Nusaybin'de Yeni Turan Mahallesindeki Ziraat Odası Başkanlığından 33 CLC 34 plakalı otomobiliyle ayrılan Medeni Konak (38), Hamam Sokak'ta kimliği belirsiz kişi ya da kişilerin silahlı saldırasına uğramış, ağır yaralı olarak sevk edildiği Mardin Devlet Hastanesinde yapılan müdahaleye rağmen kurtarılamamıştı.

 

Sakarya Halk / 31.10.2015