Her Yatırımda Bizim Alın Terimiz, Akıl Terimiz Var

AKP Milletvekili Üstün, şehre çok fazla eser kazandırdıklarını belirterek, Efendim bunları milletvekili mi yaptı derler, evet bunları milletvekili yaptı. Bu yatırımlarda bizim payımızın olmadığını söylemek bize büyük bir haksızlık olur. Her yatırımın altı

Mustafa Kaya: Sizi daha önce çevre sorunlarına duyarlı bir vekil olarak biliyorduk ancak son dönemde Ferizli’de kurulması planlanan 7 bin dönümlük OSB’nin öncülüğünü yapıyorsunuz. Kendinizle çelişmiyor musunuz?

Ayhan Sefer Üstün: Ferizli’ye OSB yapılmasıyla ilgili en son ikna edilen kişi benim. Çünkü hemen benim köyümün dibine yapılıyor. Uzun süre buna direndim. Şehrin dinamikleri, Sanayi ve Ticaret Bakanımız özel olarak ricada bulundular ve Sakarya’ya yeni bir sanayi bölgesi kurulması gerektiğini söylediler. ‘Bu sizin de katkınızla kurulursa en uygun yere kurulur. 5 veya 6’ıncı sınıf tarım arazileri üzerine kurulur. Çevreye zarar vermez ve buraya kurulacak fabrikalar bacasız ve katma değeri yüksek yatırımlar olur’ şeklinde ikna edici uyarılarıyla birlikte bu projenin içerisinde yer aldım. Sonraki aşamalarda bu saydığımız ilkelerden sapmaması adına da yerli otomobile hitap edebilecek bir oluşum olması adına burada öncülük eder duruma geldik.

Mustafa Kaya: Sizce Sakarya’nın yerli otomobildeki şansı nedir?

Ayhan Sefer Üstün: Çok yüksek. Bu yatırım Sakarya-Kocaeli ve Bursa’nın dışında herhangi bir yere yapılma şansı yok denecek kadar az. Aksi takdirde Allah göstermesin proje ölü doğar. Bu 3 il içinde Sakarya’yı ele aldığımızda Sakarya’nın öne çıktığını görmekteyiz. Otomotiv ve yan sanayinin burada olması ve limanın kurulmuş olması Sakarya’nın şansını arttırmıştır. Ancak neticede bunun son kararını bu işi omuzlayan babayiğitler karar verecektir. Buna devlet veya hükümet karar vermeyecek. Biz Ferizli’deki otomotiv yan sanayisini bu nedenle de biraz hızlandırdık. Otomotivin bütün yan sanayisini yapacak firmalar buraya gelecek. Aynı zamanda bin dönüm kadar araziyi de yerli otomobil fabrikası için ayırmayı planlıyoruz. Bu OSB emsallerinden çok farklı olacak. Çevreye saygılı olduğu gibi insana ve çalışana saygılı bir OSB olacak. İçinde oteller, cami ve bankaların yanı sıra sosyal tesisler de olacak. Kuru kuruya bir sanayi kurmak istemiyoruz. İnsanlar baktığında yeşilliklerin içerisinde sanayi şehri görecekler. O bakımdan bunun öncülüğünü ederek farklı noktalara kaymasını engellemiş oluyoruz.

Mustafa Kaya: Sizce en başarılı belediye başkanı kim?

Ayhan Sefer Üstün: O konuda ben değerlendirme yapmayım. Hepsi benim arkadaşım. Zaten yerel seçimler de geliyor. Süreç nazik döneme giriyor. Genel merkez anketler yaptırıyor. Çalışmaları yerinde görüyor. Bazı arkadaşlar 3 dönem kuralından bırakacaklar. Geniş bir istişareyle adaylıklar belirlenir.

Mustafa Kaya: 2019’da mevcut belediye başkanlarının yüzde kaçı değişir?

Ayhan Sefer Üstün: Yani bilemiyorum. Yerel yönetimlerle ilgili Cumhurbaşkanımızın ciddi uyarıları var. Fazla kestiremiyorum.

Mustafa Kaya: 16 yıllık milletvekilliğiniz döneminde sizin de payınızın olduğu ve gurur duyduğunuz eser hangisi?

Ayhan Sefer Üstün: Bir çok eser var. Bunları bir çırpıda hemen aklımıza getirmeye kalksak zorlanıyoruz. Duble yollar mesela. Hiçbir şehirde böyle bir lüks yok. Organize sanayi bölgeleri mesela. İlimizi deprem psikolojisinden çıkarma başarımız. Bu çok önemli. Göç veren bir ili tersine döndürdük göç alan ve büyüyen bir il haline getirdik. Deprem bizde en çok sağlık tesislerini vurmuştu. Sağlıkta sıfırlanmıştık. Yeniden bir sağlık düzeni inşa etmeye çalışıyoruz. Bu çok önemli. İlçelerde sağlıkta dönüşü çok kolay sağladık. Bu ilin kuzey bölgesi çıkmaz sokaktı. Yeni bir endüstri bölgesi doğuyor arada. Bunu ne olur fark edelim. Yerel yönetimlerimizin ciddi başarıları var. Büyükşehrimizin çok önemli stratejik yatırımları var. Balta girmemiş ormanların içine Akçay Barajı yapıyor. Cazibeyle şehre su sağlanacak. İlk kez bu ile cazibeyle su gelecek. İlin 100 yıllık suyunu garanti altına aldığımız Ballıkaya Barajı. Bu barajın maliyeti milyarı geçiyor. Bu ilin ekonomisini dünya ticaretine entegre edecek bir liman yapmışız. Kuzey Marmara Otoyolu’nda Ankara ve İstanbul’a gitmek isteyenler için Poyrazlar ve Yenikent’te çıkış kapıları oluşturuyoruz.  Bu ilin ikinci süper hızlı tren hattı oluyor. Karakamış da olacak durağı. Bunlar birer vizyon ve devasa yatırımlardır. Hangi birini sayayım. Tarımla alakalı 50 bin dönüm ve Söğütlü, Ferizli ve Karasu sulama projesi inşa ediliyordu. Organize Sanayiyi kurarken elimizle çizdik haritayı. Gözbebeğimiz tarıma da önem veriyoruz. Bu ilin önemli ekonomik girdilerin birisi de tarım. Çok fazla iş yaptık. Efendim bunları milletvekili mi yaptı derler, evet bunları milletvekili yaptı. Bazen bir işlemi halledebilmek için yüz kere bir yere gidip gelmek zorunda kalabiliyorsunuz. Bin yataklı hastane için kaç sefer toplandığımızı hatırlamıyorum. Evrak nerede beklerse oraya gidiyoruz. Bu yatırımlarda bizim payımızın olmadığını söylemek bize büyük bir haksızlık olur. Her yatırımın altında mutlaka bizim alın ve akıl terimiz vardır. Bu şehre kazandırdığımız en büyük eserlerden bir tanesi de stattır. Cumhurbaşkanımıza yalvar yakar açıklattırdık. İşin çimine kadar takip ettik. ‘Milletvekillerinin ne alakası var diyemeyiz. Bu ile son 15 yılda yatırımların tamamına yakınına katkımız olur. Hatta yerel yönetimlere de katkımız oluyor. Büyükşehirin bir çok projesinde katkımız vardır. Geride hemşerilerimize ve torunlarımıza anlatacağımız çok büyük eserler bırakıyoruz.

Mustafa Kaya: Son mesajınız nedir?

Ayhan Sefer Üstün: Sakarya, 81 il arasında yıldızı yükselen bir ildir. Tarımıyla, organize sanayi bölgeleri, eğitim ve sağlık yatırımlarıyla herkesin yaşamak istediği bir ildir. Önümüzdeki uzun yıllarda bu liderliğini sürdürecek ve burada yaşayan hemşerilerimiz bir Avrupa şehrinde yaşıyormuş hissiyle çocuklarını yetiştireceklerdir. Sakarya huzur, barış ve kardeşlik şehridir. Bu özelliği muhafaza ederek yola devam edeceğiz.

Bölge Adliye Mahkemesi açılacak

Mustafa Kaya: Bölge Adliye Mahkemesi açılacak mı?

Ayhan Sefer Üstün: Bölge Adliyesi bu ilin siyasetçilerinin ilimize kazandırdığı yatırımlardan bir tanesidir. Kuruluşunu gerçekleştirmişler ve kısa sürede inşaatı da tamamlanmıştır. Orada dört dörtlük bina kuruldu. 15 Temmuz hain darbe girişiminde en fazla üst seviye yöneticisini kaybeden bakanlık Adalet Bakanlığı oldu. Yaklaşık 5 bin hakim ve savcı tard edildi. Bırakın Bölge Adliye Mahkemesi’ne hakim bulmayı, kürsüye çıkaracak tecrübeli hakim bulunamadı. Bu yüzden açılması biraz gecikti. Biz bu konuyu Adalet Bakanıyla birkaç kez konuştuk. Bürokratlarına talimat verdi. Hakim ve savcı durumuna göre Sakarya’yı en kısa sürede planlayarak açılma talimatı verdi. Herkesin içi rahat olsun. Burası açılacak ve Sakarya’ya önemli hizmetlerde bulunacaktır.

+++++++

2. Üniversitede her şey hazır aslında

Mustafa Kaya: İkinci üniversitede durum nedir? Sizce kuruluşu ne zamana yetişir?

Ayhan Sefer Üstün: İkinci üniversite bizim iddialı projelerimiz arasında yer alıyor. Her şey hazır aslında. Hükümetimiz bir paket halinde yeni devlet üniversitesi kurmak istiyor. Bunların içinde Sakarya’da var. Bunların içinde Milli Eğitim Bakanımızın ili olan Sivas’ta var. Bu bizim için aslında sigorta görevi görüyor. Kanun Sivas için çıkarsa Sakarya için de çıkmış olacak. Bu konuda rahatız ve ilk çıkacak paketle birlikte Sakarya’ya ikinci üniversite kurulacak.

+++++++

Şeker Fabrikası’na en çok yardımı ben yaptım

Mustafa Kaya: Şeker Fabrikası başta olmak üzere pek çok konuda muhalefet partilerinin hedefindesiniz? Bunu neye bağlıyorsunuz?

Ayhan Sefer Üstün: Ben de bunu neye bağlayacağımı bilemiyorum aslında. Geriye dönmek istemesem de ben MHP ile girdiğimiz polemikte ben şehri savunan iddiayla ortaya çıktım. Onlarsa yürütülemeyecek bir iddiayla ortaya çıktılar. Şeker Fabrikası’na en fazla yardım etmiş ve ayakta kalmasını sağlayacak kanunları çıkarmış birine tutmayacak bir iddiayla çıktılar. Bu iddianın tutmadığını herkes gördü. Bende belgelerle basının önüne çıktım ve süreci baştan sonra özetledim. Niçin böyle olduğunu bilemiyorum.

KAYNAK: Yenihaber Gazatesi