Roman Kardeşlerimizin Sorunlarına Eğileceğiz

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ayhan Sefer Üstün Türkiye Roman Hakları Forumu (ROMFO) ve Sakarya Büyükşehir Belediyesince düzenlenen Roman Çalıştayı'nda konuştu.

Türkiye Roman Hakları Forumu (ROMFO) ve Sakarya Büyükşehir Belediyesince, Adapazarı ilçesindeki bir otelde düzenlenen "Roman Çalıştayı"nda konuşan Üstün, Romanların sorununu Türkiye'de ilk dile getirenin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2009 yılında bu meseleyi gündeme getirdiğini anımsatan Üstün, o günden beri de mesafe alındığını kaydetti.

Üstün, 1 Kasım seçimlerinin ardından yeni bir anlayışla yola çıktılarını, her alanda yenilendiklerini ve tazelendiklerini dile getirerek, başlanmış ama bitirilememiş konular olduğunu, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun talimatıyla bu dosyanın raftan indiğini ve yeniden çalışılmaya başlandığını aktardı.

AK Parti'nin bu meseleye ciddi baktığını, çözmek istediğini ifade eden Üstün, "Bunun için de kendi bünyesi içerisinde bir takım değişiklikler yaptı, kurumsal yapılanmaya, yenilenmeye gitti. Bunlardan bir tanesi 5. Olağan Kongre'de tüzük değişikliği yaparak İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı'nı getirdi. Daha sonra seçim arifesine girdik ve seçim beyannamemizde 78 milyon için herkese, 'iyi ki bu ülkede doğdum, iyi ki bu ülkede yaşıyorum' dedirtecek bir anlayışla sorunların çözüleceğine dair taahhütlerimiz vardı. Alevi ve Roman kardeşlerimize açık taahhütlerde bulunduk" diye konuştu.

Üstün, seçim beyannamelerinde olan sözlerin hükümet programına da girdiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Artık devletin kayıtlara geçmiş, resmi belgesine girmiş bir konu olarak karşımıza geldi. Hükümet programında da 'Roman kardeşlerimizin sorunlarına eğileceğiz, sorunlara çözüm arayacağız' diye orada açık bir hüküm yer aldı. Ardından hükümet acil eylem planını açıkladı ve orada da bu yer aldı. Bu yapılması gereken bir işti. Toplum kesimlerine baktığımızda değişik kesimler var. Bu toplum kesiminden en fazla mağdur kim diye sorsanız tereddütsüz bir şekilde Roman kardeşlerimiz derim. İşte bunların sorunlarını çözmek hükümet, iktidar partisi olarak bizim boynumuzun borcudur. Bu şekilde bu meseleye yaklaşıyoruz."

Çalıştayın, bütün muhatapların bir çatı altında yer almasıyla gerçekleştirildiğine işaret eden Üstün, "Meselenin taraflarının bir araya geldiği bir noktaya geldik. Burada önemli olan konulardan bir tanesi bu tarafların sorunu çözmede samimi ve gayretli olması lazım" ifadelerini kullandı.