ÜSTÜN’DEN KALKINMA REÇETESİ

 ÜSTÜN’DEN KALKINMA REÇETESİ

Yatırımcıların ilgi odağı haline gelen Sakarya, katma değeri yüksek ve nitelikli yatırımlara kucak açmak istiyor. Sakarya Milletvekili Ayhan Sefer Üstün, “Katma değeri yüksek, teknolojik ürün üreten yatırımcılara kapımız açık” diyor.

“Üretmeyen ülkeler geri kalmaya mahkûm”

Türk siyasetinin etkin isimlerinden Sakarya Milletvekili Ayhan Sefer Üstün, yeni nesil, katma değeri yüksek yatırımların merkezi olmayı hedefleyen Sakarya’nın geleceğini Sanayi Gazetesi’ne değerlendirdi. Genel Yayın Yönetmeni Şenol Aydın’ın sorularını yanıtlayan Ayhan Sefer Üstün, üretimde yol kat edemeyen ülkelerin geri planda kalmaya mahkum olduklarını söyledi. Üstün, Türkiye’nin bu zorlu süreci alnının akıyla atlattığını, toplu iğne ithalatından başlayan var olma çabasının katma değerli ürünlerin ihracatına vardığını anlattı.

“Altyapı bizden, üretim sanayiciden”

Önceden sanayici diyince akla yalnızca Sabancı ve Koç gibi dev isimlerin geldiğini belirten Üstün; “ Şimdi ise Anadolu’nun her bir köşesinde üretim yapılıyor. Ürettiğimizi satmayı da öğrendik.  Siyasetçi olarak üretim ve ihracat alanını desteklemek kamçılamak ve hazır altyapı ortamları sunmamız lazım, bunu yapmaya çalışıyoruz. Afrika’ya, Uzak Asya’ya büyükelçilikler açıyoruz. Hem bayrağımız dalgalansın, hem ticaretimiz artsın hem de ürettiğimizi satalım düşüncesiyle yeni elçilikler açıyoruz” şeklinde konuştu.

‘Bilişim Çağı’na koşuyoruz

Bir ülkenin üretim yapmadan kalkınmayacağını ifade eden Ayhan Sefer Üstün; “Bilişim çağına geçtik ama Almanya’ya baktığımızda hala otomobilin en iyisini üretmeye çalışıyor. Makine sanayisinde olsun, diğer sanayilerde olsun dünyadaki liderliğini devam ettiriyor. Türkiye de bilişim çağını yakalayacaktır. Başta savunma sanayi olmak üzere tarıma dayalı sanayilerde ve diğer sanayilerde mutlaka ayakları yere basan sağlam yatırımların yapılması gerekiyor. Her zaman ihtiyaç duyduğumuz şeydir yatırımlar. O bakımdan Sakarya’da da bu tür yatırımların olmasını arzu ediyoruz” diye konuştu. 

Çevre dostu yatırıma yeşil ışık

Sanayicilerin Sakarya ile ilgili yeni yatırım taleplerini değerlendiren Ayhan Sefer Üstün, mevcut yatırım bölgelerinin doluluk oranlarına dikkat çekti. Üstün, öncelikli olarak mevcut sanayi bölgelerinin etkilerini görmek istediklerini ifade ederek, “Hali hazırda altyapıları tamamlanmış kurulu sanayi bölgeleri var. Öncelikle mevcut OSB’lerin kapasiteleri artırarak sosyal ve ekonomik etkilerini de yükseltmemiz lazım” dedi.  Yatırımlara karşı olmadıklarının altını özelikle çizen Üstün şöyle devam etti: “Biz Sakarya’da çok dengeli dikkatli, çevreye topluma saygılı bir kalkınma modeli yürütmek istiyoruz. İlimizin nüfusunun da 1,5 milyon civarında sabitlenmesini etkin aktif rekabetçi bir il haline getirmek istiyoruz. Bu açıdan ancak katma değeri yüksek, teknolojik ürün üreten yatırımcılara yeni alanlar oluşturabiliriz. Sanayiye açığız ama bu sanayinin dengeli gelmesini ve katma değerli sanayiden gelmesini; kesinlikle turizme, tarıma ve topluma zarar vermemesini istiyoruz.”

Sanayicilere teşekkür

“Darbe püskürtüldü ama darbenin etkileri de devam ediyor. Bu süreçte yatırımını kesmeyen, işçi çıkarmayan, üretimine devam eden sanayicileri tebrik ediyoruz. Sanayicimiz de bu şekilde yatırımlarına devam ederek meydanlara koşmuş oldu.  Bu darbenin etkilerini hep birlikte omuzlayarak ortan kaldıracağız. Ülke için yaptıkları bu fedakârlıklar kendilerine dönecektir. Hükümetimiz de kolaylıklar gösteriyor. Örneğin; vergi barışı getirdik.”