Üstün, Kilis Vicdanlarda Altın Madalyayı Kazandı

Ak Parti İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ayhan Sefer Üstün, Kilis’in Nobel Barış Ödülü alması yönünde yaptıkları başvuruyu TGRT Haber TV’de yorumladı. Üstün “Türkiye sığınmacılar konusunda destan yazıyor” dedi.

Ayhan Sefer Üstün Üstün katıldığı canlı yayında Kilis halkı için “Onlar zaten halkın vicdanlarında altın madalyayı kazandı” yorumunu yaptı. TGRT Haber TV’de soruları cevaplandıran Üstün, mültecilerin Türkiye’ye göç etmesinden duyulan rahatsızlığa işaret ederek, “Her nimetin bir külteti vardır” ifadesini kullandı.

Yeniden inşa planını devreye soktuklarını anlatan Ayhan Sefer Üstün, Güneydoğu Anadolu bölgesinin ekonomik, sosyal ve kültürel yönden yeniden inşa edileceği mesajını verdi.

İşte Ayhan Sefer Üstün'ün canlı yayında yaptığı o açıklamalar:

“ONLAR VİCDANLARDA ZATEN ALTIN MADALYA ALDI”

İnsanlığa atılan bir çelmeye şahit olduk. İkinci Dünya Savaşında 70 veya 80 yıl önce Türkiye’ye, Fas’a veya Afrika’ya göç edenler oldu. Onlara şimdi mültecilere gösterilen muamele uygulanmadı. Aylan bebeğin fotoğrafları hepimizin canını acıttı. Kilislilere karşı minnetle davranılmalı. Marifet iltifata tabidir derler. Kilisliler vicdanlarda zaten altın madalyayı kazandılar ama, madem bir organizasyon var, o zaman isimleri geçsin dedik ve nobel barış ödülünü almaları konusunda gerekli müracaatımızı yaptık.

“YA SAKARYA’YA DA 100 BİNDEN FAZLA MÜLTECİ GELSEYDİ?”

Geçenlerde söyledim, Sakarya’da 5 veya 6 bin Suriyeli var. Sakın onlara “off demeyin” diye seslendim. Sakaryalılara siz kalkın yerinizi onlara verin dedim. Ya Sakarya’ya Kilis’teki gibi 100 binden fazla insan gelseydi, o zaman ne olacaktı?

Duyarlı insanlara şükran borçluyuz.

“MÜLTECİLERİN ŞİKÂYETLERİNE DAİR ELİMİZDE RAPORLAR VAR”

Türk insanının gösterdiği fedakarlık hiçbir şeyle mukayese edilemez. Geçenlerde Yunanlı kadın bir çocuğa biberon verirken görüntüler gördük. Bu tavır elbette ki güzeldi. Oysa o güzelliğin kat kat fazlası yapılıyor. Kilisliler herşeyini onlarla paylaşıyor, tek bir olay dahi olmuyor. Göçmenlerin botlarının batırıldığına da şahit olduk bazı bölgelerde… Mülteciler bu tarz şikâyetlerle bize geldiler. Hepsinin raporları var elimizde…

“KİLİS’TE MÜLTECİLERİN %90’I OKULA GİDİYOR”

Sayın Başbakanımız Cipras’a ne kadar utandığını kendisi itiraf etti. Kilisliler ödülü hak ediyor. Tabi G. Antep de öyle. Orada yaşayan göçmenlerin %90 ı okula gidiyor. Kendi ülkelerinden daha çok bu oran. Diğer illerimiz alınganlık göstermesinler. Kilis, Nobel Barış Ödülünü gerçekten haketti.

“HER KÜLTEFİN BİR NİMETİ VARDIR”

Alman Başbakanın 5 ay içinde 4 kez Türkiye’ye gelmesi olayını da değerlendirirsek, göçmenler sanki bize bir külfetmiş gibi algılansa da, her külfetin bir nimeti vardır. Mülteciler sayesinde Avrupa ülkeleriyle ilişkilerimiz pekişti. Önümüzdeki günlerde buradaki göçmenler için yeni çalışmalar yapılacak. Örneğin daha kolay işe girmeleri konusunda adım atıldı. Daha da kalıcı adımlar atılacak. Nerde kalacaklar konusu ele alındı ve şimdi konut ihtiyaçları giderilecek. Eğitimleri kolaylaştırılacak. Okullara gitmeleri sağlanacak.

“ONLAR BOMBA, BİZ YARDIM PAKETLERİ ATARIZ”

Avrupa çok sevdiğinden yapmıyor. Beyefendilerin rahatı kaçtı, siz bu işi iyi beceriyorsunuz deyip mülteciler Avrupa’ya gelmesinler anlayışı ile hareket etti. Merkel “Ben Avrupa’yı kurtardım. Tek başına söz sahibi olayım” diyor.

Kilis’teki göçmen sayısı Avrupadakilerin toplam sayısını çoktan geçtik. Avrupa artık kendi çocuğunun sesinden bile rahatsızlık duyar hale gelmiş. Fiziken ve ruhen rahatsız oluyorlar. Biz onlar gibi olamayız. Araplarla biz dindaşız, kardeşiz. Birlikte yaşamışız. Onlara Avrupalılar gibi muamele edemeyiz. Bunu insanlık ve barışa katkı olsun diye yapıyoruz. Onlar Bomba, Biz ise Yardım Paketleri Atarız. İnşallah kadir kıymet bilinir de Kilis nobel barış ödülünü alır diye düşünüyoruz.

“YENİDEN İNŞA PLANI UYGULUYORUZ”

Sayın Başbakanla aynı heyetteydim. Mardin’de açıkladık. Yeniden inşa planı yapıyoruz. Terörle mücadele planı yerine bu ismi kullanıyoruz. Kentsel dönüşümlerin yanısıra, ekonomik adımlar da atılacak. Mardin’de güzel bir hava vardı. Oraya Diyanet İşleri Başkanımız da geldi. Ulucami’de namaz kıldık. Başbakanımız halka hitap etti. Miting alanına dönüştü ortam… Başbakanımızın oraya gitmesi dahi havayı değiştirmiş. Tedbir paketi açıklandı. HDP’den duygusal kopuş başlamış. PKK’dan nefret ediyorlar. Sayın Başbakanımız oraya hafta sonları da gidecek. Oralar yeniden ayağa kalkacak. Tarihe ve kültüre saygılı bir yaklaşımla olaya bakacağız.

Kiliseler camiler hanlar hamamlar yeniden ortaya çıkarılacak. Yeni bir kent inşa edilecek. İnşallah teröre karşı komple bir yaklaşım sergileyeceğiz.

“UMARIM YENİ ANAYASA İÇİN DESTEK GELİR”

Arzumuz o ki, yeni bir Anayasa yapılsın. Tüm partilerin bir masa etrafında bir araya gelmesini halkımız da arzu ediyor. Son derece özgür ve demokratik bir meclisimiz var. Teklifimiz Başkanlık sistemi ile alakalı. Bunu anlatacağız toplum ve komisyondan destek isteyeceğiz. Umarım destek gelir.