Yasin Börü Davası hakkında açıklama

KAMUOYUNA

Kamuoyunda 6-8 Ekim olayları olarak bilinen Suriye sınırında yaşanan gelişmeler neticesinde, HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’ın yaptığı çağrı ülkemizde çatışma zemini oluşturmuş,  bu açıklamalardan sonra başta Diyarbakır olmak üzere Türkiye’nin pek çok iline yayılan eşzamanlı olaylar çıkartılmıştır,

Özellikle dindar kesimin hedef alındığı saldırılar neticesinde resmi rakamlara göre 50 civarında sivil vatandaşımız canice katledilmiş, eşine az rastlananacak bir barbarlıkla vatandaşlarımıza ait onlarca araç yakılmış, yüzlerce ev ve iş yeri tahrip edilerek ateşe verilmişti.

Kurban Bayramı’nın son gününde yaşanan olaylarda ise yoksullara kurban eti dağıtan; Yasin Börü, Hasan Gökguz, Riyat Güneş ve Ahmet Dakak işkence edilerek hunharca öldürülmüş, Yusuf Er ise olaydan ağır yaralı olarak kurtulmuştu.

Kesici-delici aletlerle defalarca yaralanarak, camdan atılarak,  ateşli silahlarla kurşun sıkılarak ve üzerinden arabayla geçilmek suretiyle insanlık dışı fiillerle öldürülen Yasin Börü ve arkadaşlarının maruz kaldıkları bu insanlık dışı muamele toplumumuzda infial uyandırmıştır. Katledildikten sonraki safhada bile cesede yapılan muameleler kinin ve nefretin ulaştığı boyutu gözler önüne sermiş, saldırının inanç değerlerini de hedef aldığı açıkça görülmüştür.

Yapılan soruşturma neticesinde; canavarca hisle-eziyet çektirerek öldürmek, bu suça teşebbüs etmek, devletin birliğini ve ülke bütünlüğü bozmak, terör örgütü propagandası yapmak, ölünün üzerinden hırsızlık, terör örgütünün propagandasını yapmak ve terör suçlamalarıyla Diyarbakır Savcılığınca 34 kişi hakkında iddianame düzenlenmiş ve dava açılmıştır.

Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi ve Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davalar güvenlik gerekçesiyle Ankara’ya alınarak 5 Ekim Pazartesi günü ilk duruşma yapılmış, davanın 07.01.2016 tarihli celsesinde ise tutuklu sanıkların tutukluluklarının devamına karar verilmiştir. 17’si tutuklu, diğerlerinin ise tutuksuz yargılanan veya firari konumda olan sanıkların olay günü telefon ve sinyal bilgilerine ilişkin bilirkişi raporu alınması heyet tarafından kararlaştırılmış ve eksikliklerin giderilmesi için duruşma 7 Mart 2016 tarihine ertelenmiştir.

AK Parti olarak bu güne kadar olduğu gibi bundan sonrada mazlumların yanında yer alacağımızın bilinmesini istiyoruz. Bu çerçevede insani ve dini bir sorumluluğu yerine getirmeye çalışırken, vahşi duygularla katledilen ve kamuoyu vicdanını derinden sarsan Yasin Börü ve arkadaşlarının dava sürecinin her daim takipçisi olacağız.

Yasin Börü davası her ne kadar tetiği çekenler hakkında açılmışsada olayın azmettiricileri, bu vahşi cinayetin arka planında kalan aktörleri hakkında bugüne kadar herhangi bir soruşturma yapılmamış olması davanın seyri açısından çok büyük bir eksiklik taşımaktadır. Dolayısıyla tetiği çekenlerin yanısıra tetiği çektirenlerin de soruşturma kapsamına alınması, yargılamanın selameti açısından büyük önem taşımaktadır.  

Faillerin ve azmettiricilerin en ağır şekilde cezalandırılacakları güne kadar bu davayı sahipsiz bırakmayacağımızı belirtiyor, 7 Mart’ta gerçekleşecek duruşma ile birlikte yargılama sürecinin kamuoyu vicdanını rahatlatıcı, adil ve objektif bir şekilde ilerlemesini temenni ediyorum.

Saygılarımla.